Posadzka anhydrytowa czy cementowa? Co wybrać?
Coraz popularniejsza na rynku budowlanym staje się posadzka anhydrytowa, wykonywana zarówno w domach prywatnych, jak i obiektach komercyjnych. Ma wiele zalet, dlatego też inwestorzy wybierają to rozwiązanie, zastępując anhydrytem popularną wylewkę cementową. Czy warto decydować się na to posadzkę anhydrytową?
Wybór rodzaju posadzki zależny jest od wielu czynników. Inwestor, chcąc zachować zakładane tempo prac na budowie, powinien wziąć pod uwagę między innymi szybkość wysychania wylewki, konieczność wykonania zbrojenia, a także czas, w którym można uruchomić na przykład ogrzewanie podłogowe. Nie mniejsze znaczenie mają również koszty, które najczęściej szacowane są już na etapie wstępnym budowy.
Posadzka anhydrytowa czy cementowa?
Posadzka anhydrytowa czy cementowa – to dylemat inwestorów, którzy budują lub remontują nieruchomość. Jak wspomnieliśmy wcześniej, na wybór konkretnego rozwiązania ma wpływ co najmniej kilka czynników. Tradycyjna posadzka cementowa charakteryzuje się dłuższym okresem schnięcia niż jastrych anhydrytowy. Uzyskuje również gorsze parametry w zakresie wytrzymałości, a także czasu nagrzewania, jeśli planowane jest ogrzewanie podłogowe.
Warto wspomnieć, iż wylewka anhydrytowa nie wymaga zbrojenia, co znacznie przyspiesza tempo prac i obniża koszty inwestycji. Kolejnym atutem, przemawiającym z tym rozwiązaniem, jest brak skurczów w czasie wiązania, które występują w przypadku cementu, powodując pęknięcia. Anhydryt pozwala także na zmniejszenie grubości jastrychu powyżej rur ogrzewania podłogowego, która może wynosić nawet 3,5 cm. Jak zatem widać posadzka anhydrytowa zalety ma ogromne i w wielu przypadkach staje się bezkonkurencyjna dla cementu.
Posadzka anhydrytowa cena
Posadzka anhydrytowa-cena – to jeden z ważniejszych parametrów, jaki inwestorzy biorą pod uwagę, wybierając rodzaj wylewki. Koszty tego rozwiązania warto szacować indywidualnie, uwzględniając między innymi wielkość pomieszczenia czy zakładaną grubość posadzki. To parametry mające największy wpływ na finalną wartość inwestycji. Warto skontaktować się z wykonawcą wylewek, aby oszacował budżet, jaki należy założyć.
Należy również mieć na względzie fakt, że anhydryt pozwala na bardziej efektywne ogrzewanie pomieszczeń, co przełoży się na koszty eksploatacji domu w sezonie zimowym. Rozwiązanie to nie wymaga wykonywania zbrojenia, co także zmniejsza finalny koszt inwestycji. Posadzka anhydrytowa w Warszawie wykonywana jest powszechnie, dlatego też warto oszacować cenę i przeliczyć planowane oszczędności, aby zdecydować się na surowiec optymalny pod względem ekonomicznym.
Budowa lub remont budynku wymaga podejmowania wielu decyzji, mających znaczący wpływ nie tylko na koszt inwestycji, ale także przyszłej eksploatacji obiektu. Jednym z tego rodzaju dylematów jest rodzaj posadzki. Warto decydować się na rozwiązania nowoczesne i ekonomiczne, jakimi są bez wątpienia wylewki anhydrytowe. Idealnie sprawdzają się w miejscach, w których instalowane jest ogrzewanie podłogowe, a szybki czas schnięcia znacząco wpływa na poprawę tempa prowadzonych prac.