Wady wylewki anhydrytowej

Wady wylewki anhydrytowej

Nie tylko w budownictwie, ale w każdej dziedzinie życia, nie ma rozwiązań idealnych. Nie inaczej jest w przypadku wylewki anhydrytowej, która również ma swoje wady. Inwestorzy, decydując się na wykonanie posadzki, analizują różne propozycje, wybierając tę, która sprawdzi się w ich przypadku najlepiej.

Wady wylewki anhydrytowej nietrudno wymienić, jest ich bowiem naprawdę niewiele. Zdecydowanie przeważają zalety tego rozwiązania, które w ostatnich latach zyskuje na popularności i stosowane jest coraz częściej w domach, budynkach użyteczności publicznej czy obiektach handlowo – usługowych. Jakie minusy ma anhydryt?

Wylewka anhydrytowa wady

Jak wspomnieliśmy, wylewka anhydrytowa ma wady nieliczne, które w większości przypadków nie mają wpływu na właściwości eksploatacyjne surowca. Jako pierwszy minus należy wspomnieć o konieczności wykonania prac dodatkowych, w kilka tygodni po aplikacji jastrychu. Jakie roboty są niezbędne? Wykonawca, po całkowitym zaschnięciu wylewki, powinien usunąć tak zwane mleczko anhydrytowe, czyli substancję pojawiającą się na powierzchni, zabezpieczającą materiał przed zbyt szybkim wysychaniem. Usuwanie mleczka odbywa się poprzez szlifowanie.

Chcąc zastosować wylewkę anhydrytową w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, takich jak kuchnia czy łazienka, inwestorzy muszą zadbać o solidną izolację. Jastrych nie jest także dobrym rozwiązaniem na tarasy i balkony, gdzie zdecydowanie lepiej wykonać tradycyjną wylewkę cementową.

Wylewka anhydrytowa zalety

Skoro zaczęliśmy od minusów, warto teraz wspomnieć, jakie wylewka anhydrytowa ma zalety? Pierwszą z nich jest doskonałe przewodzenie ciepła, czyli jastrych sprawdzi się idealnie w miejscach, w których zastosowano ogrzewanie podłogowe. Materiał nie wymaga wykonywania czasochłonnego i kosztownego zbrojenia, a także wylewania dodatkowych mas poziomujących. Istotny jest także czas wysychania surowca, który jest znacznie krótszy, niż w przypadku tradycyjnie stosowanego cementu.

Nie bez znaczenia jest również grubość wylewki, która w przypadku jastrychu może wynosić zaledwie 30 – 40 mm. To zaleta, którą doceni każdy inwestor, ponieważ cieńsza wylewka oznacza niższe koszty. Jeśli o finansach mowa, warto odnieść się do nadmienionego wcześniej przewodzenia ciepła. Stosując wylewkę anhydrytową z ogrzewaniem podłogowym, mamy gwarancję minimalizacji kosztów eksploatacyjnych budynku, jastrych bowiem doskonale przekazuje ciepło do pomieszczenia.

Analizując, jakie wylewka anhydrytowa ma opinie wśród inwestorów i wykonawców, warto podkreślić, iż zdecydowanie przeważają zalety tego rozwiązania. Jastrych pozwala nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale także czas przeznaczony na wykonanie prac remontowo – budowlanych. Oczywiście nie jest to materiał do każdego zastosowania. Warto więc wcześniej ustalić, czy wylewka anhydrytowa sprawdzi się w konkretnej lokalizacji, w czym pomogą specjaliści zajmujący się wykonywaniem posadzek z jastrychu.

Udostępnij: