Kiedy można chodzić po wylewce z miksokreta?

Kiedy można chodzić po wylewce z miksokreta?

Wylewka z miksokreta to jeden z najpopularniejszych rodzajów posadzek. Wykonywana jest z wykorzystaniem agregatu mieszająco – pompującego, w którym umieszcza się w odpowiednich proporcjach piasek, cement oraz wodę. Wyróżnikiem tego rodzaju wylewek jest z pewnością ich łatwe i szybkie aplikowanie oraz najwyższa jakość mieszanki, która przygotowywana jest tuż przed wylaniem na gotowe podłoże.

Należy jednak mieć na uwadze, że niezależnie z jakich materiałów będzie wykonana wylewka, musi odpowiednio wyschnąć, aby można było kontynuować prace wykończeniowe lub bezpiecznie po niej chodzić. Czas ten różni się w zależności między innymi od panujących warunków atmosferycznych, czyli wilgotności powietrza, temperatury oraz wentylacji. Przyjmuje się średnie wartości, które pozwalają określić moment, w którym możemy bezpiecznie wejść na przygotowaną wylewkę.

Ile schnie wylewka z miksokreta?

Jak wspomnieliśmy, na to, ile schnie wylewka z miksokreta, wpływa szereg czynników środowiskowych. Należy bez wątpienia do nich zaliczyć wymienione wcześniej: temperaturę oraz wilgotność. Kluczowe znaczenie ma również sposób pielęgnacji wylewki, tuż po jej aplikacji. Wykonawca z pewnością przekaże szczegółowe instrukcje w tym zakresie, które obejmują między innymi unikanie nadmiernego przesuszania posadzki.

Odnosząc się natomiast do kwestii wysychania wylewki z miksokreta, należy odróżnić dwa czasy. Pierwszym jest ilość dni, jakie upłynęły od przygotowania posadzki do momentu postawienia na niej pierwszego kroku. Inny czas natomiast będzie dotyczył kontynuowania prac wykończeniowych, takich jak układanie wierzchniej warstwy podłogi. W tym przypadku musimy liczyć się z oczekiwaniem około 2 – 3 tygodni.

Kiedy można chodzić po wylewce z miksokreta?

Odrębnym zagadnieniem jest to, kiedy można chodzić po wylewce z miksokreta? W tym przypadku należy odczekać co najmniej 3-4 dni. Po tym czasie można bezpiecznie przemieszczać się po posadzce, unikając jej nadmiernej eksploatacji. Należy również pamiętać o eliminowaniu miejscowego nacisku, który może wywołać na przykład wejście na drabinę. Z tego rodzaju pracami musimy poczekać około 3 tygodni.

Niekiedy zdarza się tak, że koniecznie musimy wejść na świeżą wylewkę. Okazuje się bowiem, że w pomieszczeniu został jakiś ważny sprzęt czy zapomnieliśmy zamknąć okna, a padający deszcz dostaje się do środka. Mimo że co do zasady nie wolno poruszać się po świeżej wylewce, można to zrobić, układając na podłożu płytę OSB. Należy przejść po niej spokojnie, unikając stawania w miejscu.

Wylewka z miksokreta, jak każda inna, wymaga czasu, aby odpowiednio związała i stała się odporna na uszkodzenia. Warto więc poczekać co najmniej 4 dni, zanim wejdziemy na świeżą posadzkę, by nie pozostawić w niej trwałych śladów. Prace wykończeniowe natomiast można kontynuować dopiero po 2 – 3 tygodniach od przygotowania wylewki.

Udostępnij: