Wygrzewanie jastrychu anhydrytowego

Wygrzewanie jastrychu anhydrytowego

Jastrych anhydrytowy, z uwagi na wiele zalet, jest coraz częściej stosowanym materiałem na wylewki. Nie wymaga zbrojenia, ma właściwości samopoziomujące, a także świetnie sprawdza się z ogrzewaniem podłogowym. Jego niewątpliwym atutem jest również szybkość wysychania. Warto jednak pamiętać, że do osiągnięcia pożądanej trwałości posadzki anhydrytowej, materiał ten wymaga odpowiedniego postępowania.

Jednym z najważniejszych etapów przygotowujących posadzkę do eksploatacji jest wygrzewanie jastrychu anhydrytowego. Zabieg ma na celu dokładne wysuszenie wylewki, aby możliwa była realizacja prac wykończeniowych. Wygrzewania nie można przeprowadzić tak po prostu, ale trzeba zastosować się do kilku kluczowych zasad, obejmujących między innymi czas wygrzewania oraz maksymalną temperaturę.

Wylewka jastrych anhydrytowy

Jak powinna być suszona wylewka? Jastrych anhydrytowy, po jego wylaniu, musi powoli wysychać, w optymalnych warunkach termicznych i wilgotnościowych. W ciągu kilku dni od przygotowania wylewki konieczna jest jej ochrona przed nadmiernym przeciągiem czy zbytnim nasłonecznieniem. Proces ten powinien więc przebiegać w pomieszczeniu zamkniętym, aby unikać czynników szkodzących wylewce.

W kolejnym kroku wymagane jest wietrzenie, jednak o takiej porze, aby zminimalizować ryzyko nadmiernego zawilgocenia wylewki. Następne dni to czas dojrzewania jastrychu. Proces ten powinien przebiegać w temperaturze nie niższej niż +5 stopni Celsjusza. Badanie wilgotności wylewki, przeprowadzone przez wykonawcę, pozwoli precyzyjnie określić moment, w którym jastrych jest gotowy do dalszych prac, czyli wygrzewania.

Jak wygrzewać płynny jastrych anhydrytowy?

Płynny jastrych anhydrytowy powinien być wygrzewany od około piątej doby od jego wylania. To proces wymagający odpowiedniego przygotowania, przede wszystkim pod względem optymalnych warunków termicznych. Temperatura +25 stopni Celsjusza powinna być utrzymywana w pomieszczeniu przez pierwsze 3 dni. Nie można jej zmniejszać na noc. W kolejnych dobach zwiększamy temperaturę o +5 stopni.

Do jakiego poziomu mamy dojść? Maksymalna temperatura wygrzewania jastrychu anhydrytowego to +55 stopni Celsjusza, którą powinniśmy utrzymać do chwili, gdy posadzka jest w pełni sucha. To jednak nie koniec. W kolejnych dniach powinno następować powolne schładzanie wylewki aż do osiągnięcia temperatury około 20 stopni Celsjusza. W tym przypadku również sprawdzi się zasada obniżania ciepła o 5 stopni na dobę.

Wygrzewanie jastrychu anhydrytowego nie jest procesem skomplikowanym, wymaga jednak wiedzy i stałego monitorowania warunków panujących w pomieszczeniu. Elementy te mają kluczowe znaczenie dla trwałości posadzki, a tym samym jej gotowości do wykonywania dalszych prac wykończeniowych. W zakresie parametrów wygrzewania warto korzystać z porad firmy wykonującej jastrych anhydrytowy. W Warszawie kompleksowe usługi w zakresie wylewek anhydrytowych świadczy Wieczorex, zapewniając swoim klientom profesjonalne wykonawstwo posadzek, wraz z ich wygrzewaniem.

Udostępnij: