Wybór i układanie styropianu pod ogrzewanie podłogowe
Efektywność ogrzewania podłogowego w mieszkaniu jest uzależniona od kilku istotnych czynników. Duże znaczenie w tym kontekście ma wybór oraz ułożenie odpowiedniego styropianu.
Styropian pod ogrzewanie podłogowe pełni funkcję izolacji termicznej, która musi być bardzo starannie wykonana. Jej zadaniem jest zapobieganie stratom ciepła, a przez to zwiększanie komfortu cieplnego w pomieszczeniach.
Jak wybrać najlepszy styropian pod ogrzewanie podłogowe w mieszkaniu?
Materiałem najczęściej stosowanym pod podłogówkę jest styropian. Pod ogrzewanie podłogowe najlepiej sprawdza się ten, który jest oznaczony symbolem EPS 80 albo 100. Wyróżnia się on optymalnym dla warunków mieszkaniowych współczynnikiem przenikania ciepła. Im niższy jest ten parametr, tym skuteczniejsza jest ochrona przed stratami ciepła. EPS jest współczynnikiem nacisku określającym stopień odkształcenia styropianu przy równomiernie rozłożonym obciążeniu.
Kolejną ważną przesłanką decydującą o wyborze styropianu pod ogrzewanie podłogowe jest jego grubość. Nie powinna ona przekraczać 200 mm. Trzeba liczyć się z tym, że im wyższa jest warstwa styropianu pod podłogówkę, tym niższe staje się pomieszczenie. Grubość styropianu powinna być adekwatna do konkretnego podłoża oraz rodzaju izolatora. Uwzględnić trzeba także współczynnik przenikania ciepła, czyli lambdę. Im niższą wartością odznacza się ten parametr, tym większą izolację termiczną zapewnia styropian.
Jakie są rodzaje styropianu pod podłogówkę?
Na rynku występują obecnie różne rodzaje styropianu pod ogrzewanie podłogowe. Najpowszechniejsze są tradycyjne płyty styropianowe o zróżnicowanej grubości, niemniej oprócz nich istnieją również płyty z wypustkami. Uławiają one układanie rur – umieszcza się je pomiędzy wypustami, co zapewnia całej konstrukcji stabilność.
Można ponadto zdecydować się na styropian wodoodporny. Natomiast za najcieplejszy uważany jest aktualnie styropian grafitowy.
Jakie są najważniejsze zasady układania styropianu pod podłogówkę?
Układanie styropianu pod ogrzewanie podłogowe zaczyna się od prawidłowego przygotowania podłoża. Ma być ono oczyszczone i suche, a także równe. W przypadku nierówności konieczne jest zastosowanie wcześniej warstwy wyrównującej ze styrobetonu. Po stosownych przygotowaniach na podłożu układana jest specjalna folia paroizolacyjna, zapobiegająca przedostawaniu się wilgoci do warstwy styropianu. Dopiero wtedy kładzie się styropian. Specjaliści z firmy WIECZOREX zalecają ułożenie jednej lub wielu warstw – wszystko zależy od tego, jaką grubość ma mieć izolacja. W celu zminimalizowania powstawania mostków termicznych, przez które ucieka ciepło, płyty styropianowe trzeba układać na zakładkę.
Następne etapy wykonywania ogrzewania podłogowego obejmują układanie folii aluminiowej, montaż systemu grzewczego i zalanie całości jastrychem, stanowiącym ostateczną warstwę nośną pod posadzkę.
Komu zlecić ułożenie styropianu pod ogrzewanie podłogowe w mieszkaniu?
Warto pamiętać o tym, iż prawidłowe ułożenie styropianu pod ogrzewanie podłogowe w mieszkaniu wymaga sporej wiedzy i doświadczenia. Podjęcie się tego zadania na własną rękę wiąże się z ryzykiem popełnienia błędów, które w przyszłości skutkują poważnymi konsekwencjami, takimi jak uszkodzenia instalacji czy straty ciepła przekładające się na wysokie rachunki za ogrzewanie.
Ułożenie styropianu pod ogrzewanie podłogowe najrozsądniej jest zlecić fachowcom, którzy mogą poszczycić się dużym doświadczeniem w tym zakresie oraz rozległą wiedzą na temat wszelkich aspektów związanych z ogrzewaniem podłogowym.