Frezowanie starego betonu pod ogrzewanie podłogowe

Frezowanie starego betonu pod ogrzewanie podłogowe

Nie bez powodu frezowanie betonu pod ogrzewanie podłogowe cieszy się ogromną popularnością inwestorów. Umożliwia bowiem ekonomiczne, szybkie i efektywne rozmieszczenie rurek systemu podłogowego ogrzewania nawet w starym budownictwie bez konieczności skuwania starej posadzki.

Ze względu na opcję frezowania starego betonu pod ogrzewanie podłogowe, rozwiązanie to jest w pełni uniwersalne i bezpieczne zarówno dla struktury posadzki betonowej, jak i dla jej konstrukcji. Jak w takim razie wygląda cały proces kładzenia popularnego ogrzewania podłogowego w starym budownictwie?

Czy możliwe jest założenie ogrzewania podłogowego w starym budownictwie?

Popularna podłogówka jest wybierana coraz częściej i coraz powszechniej ze względu na realne oszczędności związane z jej eksploatacją. Ze względu na fakt, że dla pełnej wydajności instalacji wystarczy osiągnięcie połowy wartości temperatury w stosunku do klasycznych grzejników, oszczędność w skali roku może osiągnąć nawet 15%.

Dzięki wykonywanemu przez naszą firmę profesjonalnemu frezowaniu pod ogrzewanie podłogowe, możliwość zainstalowania tego ekonomicznego systemu grzewczego istnieje również w starym budownictwie. Frezowane, czyli wycinanie rowków odpowiadających szerokością rurkom od instalacji grzewczej, jest wykonywane w warstwie wylewki. Dotyczy to także starego budownictwa, pod warunkiem że warstwa wylewki ma odpowiednią wysokość. Jeśli nasi fachowcy nie będą mieć przeciwwskazań co do kondycji i stanu powierzchni wylewki, prace związane z montażem ogrzewana podłogowego w starym budownictwie będzie można przeprowadzić bez przeszkód.

Co do zasady, wykonanie frezowania betonu pod ogrzewanie podłogowe nie osłabia ani struktury, ani konstrukcji wylewki. Nie wymaga też skuwania poprzednich warstw ani nadlewania kolejnej, co przekłada się na zmniejszenie kosztów całkowitych inwestycji. Dlatego metoda ta jest dedykowana do każdego rodzaju architektury.

Jak wygląda frezowanie betonu pod ogrzewanie podłogowe w starych budynkach?

Po wykonaniu oględzin pod kątem wykonania frezowania betonu pod podłogówkę, nasi fachowcy nacinają w powierzchni posadzki rowki odpowiadające szerokością rurkom od systemu ogrzewania podłogowego. Dzięki temu nacięcia są optymalne, aby schować w nich okablowanie bez wystawiania ich ponad powierzchnię. Zdecydowanie się na frezowanie betonu pod ogrzewanie podłogowe ma jeszcze jedną zaletę, a mianowicie możliwość zrezygnowania z dodatkowych, kosztownych materiałów, jak specjalne folie izolacyjne, wymaganych w przypadku montażu podłogówki w klasyczny sposób, czyli na gładkiej posadzce. Ze względu na umieszczenie okablowania w rowkach i lepsze rozprowadzanie ciepła, które ma bezpośrednią styczność z powierzchnią wylewki, instalacja działa lepiej, efektywniej, sprawniej i nie wymaga stosowania dodatkowych środków, jak właśnie wspomniana folia.

Kiedy warto zdecydować się na ogrzewanie podłogowe w starym budownictwie?

Termomodernizację w postaci systemu ogrzewania podłogowego warto zastosować szczególnie w budynkach o większej powierzchni. Zastąpienie klasycznych, obecnie mało wydajnych grzejników instalacją ogrzewania podłogowego, może dać inwestorom spore oszczędności, zwłaszcza w skali roku. Co więcej, wykonanie instalacji przy pomocy bezpiecznego frezowania betonu pod podłogówkę sprawi, że cały proces będzie niekłopotliwy i stosunkowo tani. Frezowanie nie wymaga skuwania starych posadzek ani nadlewania nowych, co wiąże się z jednej strony z niższym budżetem potrzebnym na wykonanie inwestycji, jak i zdecydowanie mniejszym bałaganem i krótszym terminem realizacji.

Udostępnij: