Ile schnie wylewka z miksokreta?

Ile schnie wylewka z miksokreta?

Podstawowym pytaniem każdego inwestora, dbającego o odpowiednie tempo prowadzonych prac, jest – ile schną wylewki z miksokreta? To zupełnie naturalne, gdyż każdemu wykonawcy czy właścicielowi remontowanej lub budowanej nieruchomości, zależy, aby wszystkie roboty wykonane były szybko i sprawnie. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze możliwe jest ekspresowe zrealizowanie niektórych prac, z uwagi choćby na naturalne właściwości wykorzystanych materiałów.

Zanim przejdziemy do kluczowego zagadnienia, czyli odpowiedzi na pytanie – ile czasu schnie wylewka z miksokreta, warto wspomnieć, czym są tego rodzaju wylewki. Miksokret to urządzenie umożliwiające mieszanie masy cementowej, która następnie aplikowana jest na podłoże. Proces przygotowania wylewki odbywa się bezpośrednio na budowie, co gwarantuje odpowiednią gęstość masy.

Posadzka z miksokreta czas schnięcia

Posadzka z miksokreta, a konkretnie czas jej schnięcia, uzależniony jest między innymi od grubości wylewki oraz panujących warunków atmosferycznych. Nie można bowiem zapominać, że po aplikacji masy cementowej na podłoże należy ją odpowiednio zabezpieczyć oraz okresowo nawilżać. Folia zapobiega zbyt gwałtownemu odparowywaniu wilgoci z wylewki, minimalizując jednocześnie ryzyko powstania pęknięć i rys.

Właściwa pielęgnacja wylewki polega także na osłonięciu otworów okiennych i drzwiowych, co ma szczególne znaczenie podczas prac wykonywanych latem, gdy na zewnątrz panuje wysoka temperatura. Wracając jednak do zagadnienia związanego z tempem wykonywania wylewki, należy podkreślić, że zastosowanie miksokreta znacznie ogranicza czas poświęcony na wylanie posadzek, w porównaniu z klasycznymi metodami. Doświadczona ekipa może przygotować wylewki w średnim budynku nawet w ciągu jednego dnia roboczego.

Ile schnie wylewka z miksokreta?

Zatem – ile schnie wylewka z miksokreta? Dokładny czas, w którym posadzka będzie nadawać się do eksploatacji, zależny jest od wielu czynników. Można natomiast przyjąć, że miksokret jest metodą znacznie szybszą niż wykorzystanie betoniarki czy betonowozu. Zwykle po 2 lub maksymalnie 4 tygodniach można przystąpić do wykańczania podłogi. Na tak krótki czas wiązania wylewki ma wpływ między innymi odpowiednia gęstość masy cementowej.

Warto natomiast wspomnieć, że ostateczny czas wysychania wylewki powinien określić jej wykonawca. Na podstawie analizy wilgotności posadzki można precyzyjnie wskazać moment, w którym wylewkę można wykańczać. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest unikanie pośpiechu. Im dłużej posadzka będzie dosychać w optymalnych warunkach, tym lepsze właściwości wytrzymałościowe uzyska.

Wylewki z miksokreta są coraz częściej stosowanym rozwiązaniem, nie tylko z uwagi na ich wysoką jakość, ale także na czas schnięcia. Jest on znacznie krótszy od klasycznych metod przygotowywania posadzek. Warto jednak pamiętać, aby przystąpić do prac wykończeniowych dopiero wtedy, gdy mamy pewność, że wylewka uzyskała pożądaną odporność.

Udostępnij: