Czy ogrzewanie podłogowe można kłaść w bloku?

Czy ogrzewanie podłogowe można kłaść w bloku?

Popularna podłogówka cieszy się ogromnym zainteresowaniem inwestorów ze względu na funkcjonalność, estetykę oraz znacznie niższe rachunki za ogrzewane. Z tego powodu część właścicieli mieszkań rozważa założenie ogrzewania podłogowego w bloku. Nie jest to jednak tak proste i oczywiste, jak w przypadku domów jednorodzinnych. Chcąc pokusić się o taką inwestycję, trzeba najpierw upewnić się, czy ogrzewanie podłogowe można kłaść w bloku, w którym mieszkasz.

Na przeszkodzie montażu ogrzewania podłogowego mogą stać dwie kwestie. Pierwsza z nich to zgoda zarządcy budynku, druga – aspekty czysto techniczne, czyli np. nośność stropów, co tyczy się głównie starszych budynków oraz poddaszy.

Czy montaż ogrzewania podłogowego jest możliwy w każdym budynku?

Przymierzając się do termomodernizacji mieszkania ulokowanego w bloku, trzeba najpierw upewnić się co do dwóch kwestii. Mieszkania w blokach, nawet te własnościowe, zarządzane są przez wspólnoty mieszkaniowe i to one decydują o wszelkich większych przeróbkach technicznych w lokalach. Jeśli chcesz więc postawić na nowoczesne i wydajne ogrzewanie podłogowe w bloku, które w takim przypadku będzie wymagało frezowania pod ogrzewanie podłogowe, należy uzyskać zgodę zarządcy. Jeśli ten nie wyrazi sprzeciwu, podyktowanego np. kwestiami technicznymi czy formalnymi, możesz przystąpić do pierwszych prac przygotowawczych, czyli rozeznania się wśród fachowców i wybrania odpowiedniej firmy. Pamiętaj, że to właśnie od wybranych specjalistów będzie zależeć ostateczny efekt, dlatego warto w tej materii postawić na wiedzę, doświadczenie umiejętności, którymi dysponujemy.

Czasem sprzeciw zarządcy budynku dotyczy nie formalności, ale właśnie kwestii czysto technicznych, np. konstrukcji budynku. Z tym problemem można spotkać się szczególnie w przypadku starego budownictwa.

Czy kwestie techniczne i stan budynku mają wpływ na instalację ogrzewania podłogowego w bloku?

To właśnie przede wszystkim kwestie techniczne, a także wiek, sposób budowy, konstrukcja i stan techniczny budynku decydują o tym, czy w konkretnym przypadku będzie możliwy montaż ogrzewania podłogowego.

Musisz pamiętać, że nowoczesne metody kładzenia podłogówki wymagają wykonania najpierw frezowania pod ogrzewanie podłogowe, czyli wykonania określonej wielkości i głębokości rynienek, w których następnie umieszcza się rurki doprowadzające ciepła wodę ze źródła zasilania. Takie rozwiązanie eliminuje konieczność nadlewania posadzki, czyli dodatkowego obciążenia dla stropów. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba uwzględniać ich nośności. Chociaż problem ten dotyczyć będzie w blokach w większości jedynie poddaszy i strychów, to już w starszych typach budynków kłopoty techniczne tego typu mogą pojawić się we wszystkich lokalach mieszalnych. Stąd też wynika wspomniana wyżej konieczność uzyskania zgody od zarządcy budynku, ponieważ dysponuje on odpowiednią dokumentacją techniczną.

Jakie są metody montażu ogrzewania podłogowego w bloku?

Sposoby montażu ogrzewania podłogowego w domach jednorodzinnych oraz w mieszkaniach posadowionych w blokach jest identyczna. Obecnie rezygnuje się z kucia starych wylewek czy nadlewania nowej warstwy, a jedynie wykonuje się profesjonalne frezowanie pod ogrzewanie podłogowe. Następnie w specjalnie przygotowanych i wymierzonych rynienkach zostaje rozprowadzony system rurek podłogówki.

Jeśli masz zgodę zarządcy wspólnoty mieszkaniowej i chcesz przeprowadzić termomodernizację swojego lokalu, zgłoś się do naszej firmy. Mamy w tym zakresie lata doświadczenia, odpowiednią wiedzę, fachowców oraz nowoczesny sprzęt, dzięki czemu całe przedsięwzięcie zostaje wykonane terminowo, nieinwazyjnie i profesjonalnie.

Udostępnij: