Dlaczego trzeba wygrzewać podłogówkę przed płytkami?

Dlaczego trzeba wygrzewać podłogówkę przed płytkami?

Efektywność ogrzewania podłogowego to wypadkowa wielu czynników. Ogromne znaczenie w tym kontekście ma nie tylko indywidualnie przygotowany projekt, ale również różnego rodzaju prace związane z przygotowaniem podłoża.

Przy tej okazji często pojawia się pytanie o to, czy trzeba wygrzewać wylewkę i co dokładnie ma to na celu. Trzeba podkreślić, iż wygrzewanie ogrzewania podłogowego jest konieczne z uwagi na jego późniejszą efektywność oraz koszty eksploatacji.

Na czym polega wygrzanie podłogówki?

Ogrzewanie podłogowe cieszy się coraz większą popularnością, ponieważ jest wygodne, estetyczne i ekonomiczne. Aby jednak spełniło swoje zadanie, jego montaż należy powierzyć doświadczonym fachowcom. Przed położeniem wierzchniej zewnętrznej warstwy podłogi w postaci płytek czy paneli,  przeprowadzane jest wygrzewanie ogrzewania podłogowego mające wpływ na wygląd podłogi oraz funkcjonowanie instalacji grzewczej.

Wygrzewanie wylewki pod ogrzewanie podłogowe odbywa się wodą grzewczą. Niekiedy używa się do tego takich urządzeń jak grzałka elektryczna lub pompa ciepła, niemniej wszystko w tym momencie zależy głównie od rodzaju wylewki. Istotną rolę odgrywa też pora roku. Zaleca się wykonywanie omawianej czynności poza sezonem grzewczym. Wygrzewanie podłogówki betonowej może zająć nawet kilka tygodni.

Jaki wpływ na wygrzewanie ogrzewania podłogowego ma rodzaj wylewki?

Przestrzeganie zasad związanych z wygrzewaniem ogrzewania podłogowego jest niezwykle ważne. Gdy w rachubę wchodzi wylewka cementowa, wówczas uruchomienie instalacji grzewczej możliwe jest po upływie co najmniej 21 dni. Procedura wygrzewanie posadzki cementowej rozpoczyna się od podwyższenia temperatury wody grzewczej o 5-10 stopni w stosunku do temperatury panującej w pomieszczeniu. Potem przez kilka dni temperatura jest stopniowa zwiększana, dopóki nie osiągnie poziomu 45-50 stopni. Utrzymywana jest przez kolejnych parę dni i stopniowo zmniejszana do 20-25 stopni.

Przy wylewce anhydrytowej procedura przebiega bardzo podobnie z tą różnicą, że nieco inna jest częstotliwość podwyższania i obniżania temperatury wody grzewczej. Ponadto po dojściu do poziomu 45-50 stopni trzeba utrzymać taki stan trochę dłużej niż w przypadku wylewki cementowej. Bez względu na typ wylewki przy wygrzewaniu ogrzewania podłogowego nie wolno zapomnieć o wietrzeniu wnętrz, ale bez przeciągów.

Co ma na celu wygrzewanie podłogówki betonowej i dlaczego jest niezbędne?

Wygrzewanie podłogówki to ważny czynnik gwarantujący pożądaną efektywność i bezawaryjne działanie instalacji grzewczej. Dzięki wygrzewaniu wylewka osiąga odpowiednią wytrzymałość, co chroni ją przed pęknięciami.

Ponadto, jeżeli wylewka nie zostanie wygrzana prawidłowo, to woda w rurach nie będzie się równomiernie nagrzewać. Skutkuje to nierównomiernym rozprowadzaniem ciepła i obniżeniem komfortu termicznego użytkowników. Co więcej, niejednolity rozkład temperatury może doprowadzić nawet do wygięcia krawędzi płyty.

Komu zlecić wykonanie wylewki?

Firma Wieczorex specjalizuje się w wylewkach i posadzkach anhydrytowych, a także wykonuje wylewki styrobetonowe. Powierzając wygrzewanie podłogówki betonowej czy innej doświadczonym fachowcom, można mieć pewność, że zlecenie zostanie zrealizowane zgodnie z normami. Jakość świadczonych usług odgrywa tu decydującą rolę.

W celu omówienia szczegółów współpracy oraz uzyskania dokładnych informacji na temat wygrzewania ogrzewania podłogowego i pozostałych usług – zapraszamy do kontaktu. Każdy projekt jest u nas traktowany indywidualnie.

Udostępnij: