Nowoczesna podłogówka w starym budynku – jak to możliwe?

Nowoczesna podłogówka w starym budynku – jak to możliwe?

W nowo budowanych domach jednorodzinnych ogrzewanie podłogowe jest bardzo popularnym rozwiązaniem. A co ze starszymi budynkami? Zmiana instalacji grzewczej mogłaby poprawić komfort termiczny mieszkańców i obniżyć rachunki za energię. Wielu osobom wydaje się jednak, że ogrzewanie podłogowe w starym budynku jest nie do zrealizowania ze względu na ingerencję w już istniejącą konstrukcję domu.

Czy rzeczywiście w starszych domach trzeba zrezygnować z praktycznej i oszczędnej podłogówki? Niekoniecznie. Na pewno nie każdą modernizację da się przeprowadzić, dlatego kluczowy jest rodzaj instalacji – frezowanie pod ogrzewanie podłogowe bardzo ułatwia montaż nowego systemu grzewczego i jest na tyle mało inwazyjną metodą, że można je przeprowadzić nawet w zabytkowych kamienicach.

Ogrzewanie podłogowe w starym budynku – czy jest możliwe?

Podłogówka ma szereg zalet, włącznie z tą najważniejszą, czyli niższymi rachunkami. Kłopot w tym, że montaż ogrzewania podłogowego zwykle wymaga ingerencji w konstrukcję budynku, więc inwestor nie ma w tym względzie pełnej dowolności – przed remontem należy ocenić stan techniczny obiektu, nośność i grubość stropów, jakość instalacji elektrycznej, parametry izolacji termicznej. Montaż ogrzewania podłogowego w starym budynku może też wymagać zgody zarządu wspólnoty mieszkaniowej.

Nie znaczy to jednak, że podłogówka zda egzamin wyłącznie w nowym domu. Ogrzewanie podłogowe w starym budynku również jest możliwe, wystarczy, zamiast kucia posadzki, wykonać frezowanie. Różnica w obu tych metodach jest kolosalna – skuwanie betonu może naruszyć konstrukcję budynku, podczas gdy frezowanie pod ogrzewanie podłogowe takiego ryzyka nie stwarza, ponieważ nie usuwa się całej posadzki, a jedynie wycina w niej rowki o określonej głębokości. Wciąż oczywiście trzeba brać pod uwagę nośność i grubość stropu, szczególnie na wyższych kondygnacjach, ale nadal jest to dużo mniej inwazyjne rozwiązanie, więc bardzo rzadko się zdarza, by inwestor musiał zupełnie zrezygnować z podłogówki.

Drugi plus frezowania jest taki, że nie ma konieczności podwyższania poziomu podłogi, jak to się zazwyczaj dzieje przy robieniu wylewki. Frezowanie pod ogrzewanie podłogowe nie wpływa na nośność i konstrukcję, a że starsze kamienice bardzo często mają wyższe sufity, ogrzewanie podłogowe w starym budynku nie ograniczy swoją obecnością dostępnej przestrzeni.

Kiedy warto zainstalować ogrzewanie podłogowe w starym budynku?

Oszczędności energii, równomierne rozprowadzanie ciepła po całym pomieszczeniu, optymalne nawilżenie powietrza i większy komfort dla alergików – to najważniejsze zalety ogrzewania podłogowego. Dokładnie te same korzyści co w nowym domu daje montaż ogrzewania podłogowego w starym budynku, ale pod warunkiem, że instalacja zostanie właściwie zaprojektowana.

Frezowane posadzki pod instalację grzewczą, dostępne w ofercie Wieczorex, umożliwia montaż podłogówki również w starszych budynkach, a do tego jest metodą czystszą, tańszą i mniej kłopotliwą dla lokatorów. Frezowanie pod ogrzewanie podłogowe w starym budynku na pewno też trwa krócej od skuwania posadzki i robienia nowej wylewki – przewody grzewcze umieszcza się w precyzyjnie wyciętych rowkach, a ich rozmieszczenie zależy od projektu instalacji grzewczej.

To prawda, że ogrzewanie podłogowe w starym budynku wymaga nieco większego nakładu prac niż jego montaż w stanie deweloperskim, trzeba też dopasować do niego właściwe źródło ciepła i zadbać o dodatkową izolację, lecz mimo tych nakładów zmiana tradycyjnego ogrzewania na nowoczesną podłogówkę w dłuższej perspektywie finansowo się zwraca.

Udostępnij: