Co to jest anhydryt i do czego go stosujemy?
Anhydryt, coraz częściej stosowany w nowoczesnym budownictwie, w wielu przypadkach zastępuje tradycyjne wylewki cementowe. Dzieje się tak z uwagi na wyjątkowe właściwości tego surowca, aplikowanego w formie płynnej, dzięki czemu dokładnie przylega do podłoża oraz rurek instalacji ogrzewania podłogowego. Nie wymaga także zbrojenia, co znacznie przyspiesza czas realizacji inwestycji.
Anhydryt minerał to z kolei substancja krystaliczna, która cechuje się łatwym wchłanianiem wody, dzięki czemu szybko zwiększa swą objętość o nawet 60%. Dziś wykorzystywany jest nie tylko w jubilerstwie, ale przede wszystkim w przemyśle cementowym i budowlanym, głównie jako składnik wylewek, tynków czy okładzin.
Anhydryt wylewki
Jak wspomnieliśmy anhydryt to wylewki, wykonywane w budynkach o różnym przeznaczeniu. Znajdują zastosowanie przede wszystkim w miejscach, w których zamontowano ogrzewanie podłogowe. Naturalne właściwości surowca sprawiają, że doskonale przylega on do instalacji grzewczej. Ma także bardzo dobre parametry przewodnictwa cieplnego, co ułatwia efektywne ogrzewanie pomieszczeń.
Anhydryt to posadzka nowoczesna, która sprawdzi się w każdych warunkach. Jastrych anhydrytowy może być podłożem pod montaż terakoty, kamienia, parkietu czy różnego rodzaju wykładzin. Inwestorzy, którzy nie planują wierzchniej warstwy posadzki, mogą zdecydować się na jastrych barwiony, który sam w sobie tworzy estetyczną i gładką powierzchnię.
Anhydryt właściwości
Jakie anhydryt ma właściwości? O części z nich już powiedzieliśmy. Warto jednak dodać, iż wylewka ta schnie znacznie szybciej niż jej odpowiednik cementowy. Wystarczą dwa dni, aby rozpocząć użytkowanie podłogi. To niewątpliwy atut, doceniany szczególnie przez inwestorów, którym zależy na szybkiej realizacji prac budowlanych.
Jastrych anhydrytowy nie wymaga również stosowania żadnych mas wyrównujących, ponieważ sam poziomuje posadzkę. Nie jest także konieczne wykonywanie zbrojenia, które niezbędne jest w przypadku tradycyjnych wylewek cementowych. Materiał ten może być stosowany w pomieszczeniach, w których nie występuje stale podwyższony poziom wilgotności.
Anhydryt zastosowanie ma szerokie. Jednym z ważniejszych jest przemysł budowlany, w którym wykorzystywany jest do wykonywania wysokiej jakości wylewek. Inwestorzy doceniają ten surowiec przede wszystkim za doskonałe parametry przewodzenia ciepła, dzięki czemu instalacja ogrzewania podłogowego działa wydajniej. Jastrych wpływa także bezpośrednio na tempo prowadzonych prac, pozwalając na rozpoczęcie robót wykończeniowych na podłodze już po dwóch dniach od położenia wylewki.